Měření a výběr velikosti

Má-li bota správně sedět, neobejde se to bez měření. Nohou i bot.

Jak měříme boty?

Veškerou obuv, kterou najdete v naší nabídce, si při naskladňování sami přeměřujeme - délku měřidlem Plus12 (měří využitelný vnitřní prostor) a šířku měřidlem Clevermess (nelze použít u velmi malých velikostí a u některých typů obuvi kvůli jejich konstrukci). Tabulky uvedené v popisech produktů jsou tedy založené na námi naměřených hodnotách u daného modelu, s odchylkou 1 mm.

Vše měříme stejným způsobem (pata-palec) a pro kontrolu ve více lidech, nepřebíráme tabulky od výrobců ani z jiných stránek a za naměřenými hodnotami si stojíme. Je však třeba upozornit, že obuv je poddajná a vždy záleží, kam přesně měřidlo v obuvi umístíte a jak moc na ně zatlačíte. Může se tak snadno stát, že se naše míry budou mírně lišit od těch vašich nebo od rozměrů uvedených na jiných webech. A pozor také na obuv nošenou - u té se rozměry v důsledku používání mohou lišit i výrazněji.

Jak změřit nohu?

Nohu je třeba měřit vždy zatíženou, tzn. když na ní dítě stojí. Způsobů je několik, sami vyzkoušejte, co zrovna vám a vašim dětem vyhovuje nejlépe. Můžete použít měřidlo Plus12 (vhodné spíše u větších dětí), pevnější krabici nebo volný prostor u zdi. 

Práce s měřidlem chce trochu cviku, ale jakmile se s ním naučíte, máte vystaráno na dlouhé roky. Navíc si s jeho pomocí můžete ověřit i skutečný prostor stávajících nebo právě zakoupených bot (neměřte vyjímatelnou stélku, nevěřili byste, jak velké rozdíly stélka vs. prostor můžou být).

Při měření v krabici nebo u zdi jednoduše přitlačíte patu ke stěně a uděláte značku před nejdelším prstem. Poté změříte vzdálenost k patě a máte délku nohy. Pozor! Nezapomeňte ke zjištěnému rozměru připočíst požadovaný nadměrek (ten se liší v závislosti na konkrétním dítěti a u začínajících chodců bývá jen kolem 8 mm).

Délku mám správně, ale boty vůbec nesedí!

Výběr bot na dálku je oříšek, pokud s tím teprve začínáte a neorientujete se v různým značkách nebo jejich modelech. Důležité jsou totiž nejen rozměry (délka a šířka), ale také ostatní parametry, jako je výška nártu nebo typ kotníku.
Při stejné délce a šířce v prstech bude dítěti s baculatou nohou sedět jiná bota než dítěti se stejně širokými prsty, ale úzkou patou, kostnatým kotníkem a nízkým nártem. A aby toho nebylo málo, nárt se může zvedat v různém místě, a tak, zatímco jednoho bota tlačí kousek za prsty, přesto, že na pohled nárt nijak extra vysoký nemá, druhý si v botě lebedí, protože má nárt vyšší až v místě, kde má bota jazyk a pohodlně se tak noze přizpůsobí...

Pokud si nevíte rady, napište nám - rozměry, v čem byl problém (bota tlačila? odstávala? vyzouvala se? nešla prozout? nešla dotáhnout?), případně jaké boty (značky a modely) jste už zkoušeli a s jakým výsledkem a uvidíme, co vymyslíme ;-)