Jak pečovat o obuv

Aby Vám obuv vydržela krásná a funkční, je třeba o ni také správně pečovat. 

Ve zkratce

Vždy používejte přípravky určené pro daný typ materiálu. Při čištění obuv příliš nedrhněte, ani ji zbytečně nemáčejte, neperte v pračce a nedávejte ke zdrojům tepla nebo do sušičky. 

Co dělat před prvním vyvenčením?

Ideální je obuv před prvním použitím naimpregnovat - zvýší se tak odolnost materiálů vůči vlhku, ale také ji lépe ochráníte před ušpiněním.
Impregnaci ve spreji můžete použít na všechny druhy materiálů, od zimní membránové obuvi, přes velurové celoročky, až po plátěné tenisky. Výbornou zkušenost máme s přípravkem Collonil Carbon Pro, pokud preferujete kompaktnější verzi bez hnacího plynu, můžete zvolit variantu Carbon Pure.

Jejda, bláto...

Vrátily se děti ze školky a přes nánosy ani nepoznáte, jestli mají vůbec svoje vlastní boty? Nepanikařte a necpěte boty hned do kyblíku. 

Nejdříve odstraňte nečistoty mechanicky: největší špínu (bláto) po zaschnutí snadno oklepete, poté použijte kartáček (na broušenou kůži) nebo vlhký hadřík (na hladkou kůži). 
Pokud (broušená) kůže vyžaduje důkladnější čištění, doporučujeme čisticí pěnu Collonil Clean and Care, která odstraní nečistoty, oživí barvy a kůži poskytne i potřebnou výživu. Pozor na vehementní čištění vodou - především tmavší barvy se snadno a rády vymývají a blednou. Nadměrné máčení navíc nedělá kůži dobře a zbavuje ji jejích přirozených vlastností.

Textilní obuv můžete očistit vlažnou mýdlovou vodou a kartáčkem nebo hadříkem.

Kartáček na semiš s rukojetí - dřevěnýKartáček na semiš - dřevěný

Zmokli jsme. Durch!

Pokud se obuv promáčí, je třeba ji nechat dobře vyschnout. Pomoci si můžete vycpáním novinami nebo trochou rýže; určitě se nepokoušejte o rychlé sušení na topení nebo kamnech, aby nedošlo k deformaci obuvi.

Koženou obuv je třeba po usušení ještě řádně vyživit. Na trhu je řada různých produktů, vybírejte především podle toho, zda jde o hladkou nebo broušenou kůži.
- hladká kůže: lze použít přípravky ve spreji i balzámy nanášené hadříkem nebo houbičkou přímo na svršek obuvi (např. Renapur)
- broušená kůže/nubuk: používejte pouze přípravky ve spreji (např. Collonil Protect and Care vhodný i na přírodně barvené kůže) nebo kombinované přípravky jako Carbon Complete.